Jak wyczyścić skórzany portfel bez uszkodzeń?

Naturalna skóra to szlachetny, elegancki materiał, powszechnie wykorzystywany do produkcji galanterii. Jej wielką zaletą jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale i wytrzymałość, bo nawet po wielu latach użytkowania skórzany portfel wciąż będzie się dobrze prezentować – wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Czy wolno czyścić skórzany portfel wodą?

Jednym z mitów odnośnie pielęgnacji naturalnej skóry jest przekonanie, że absolutnie nie należy jej myć zwykłą wodą. I rzeczywiście, woda może nieodwracalnie uszkodzić skórę, powodując jej gnicie i rozwarstwianie, tak jednak dzieje się przede wszystkim z powodu nadmiernej ilości wilgoci – przetarcie portfela lekko zwilżoną szmatką nie powinno wywołać aż tak drastycznego efektu.

Dodanie do wody mydła ułatwia zmywanie plam, ale jednocześnie powoduje zapchanie porów skóry, przez co staje się ona twardsza i pokrywa się nieestetycznym nalotem, dlatego z tej metody czyszczenia portfela lepiej zrezygnować, chyba że jest to mydło dedykowane właśnie do czyszczenia naturalnej skóry. Polecanym dodatkiem do wody jest natomiast ocet, który bardzo skutecznie usuwa brud oraz tłuszcz, jednak nie należy stosować wodno-octowego roztworu na skórę barwioną, ponieważ może on miejscowo zmienić odcień materiału.

Do mycia wodą najlepiej wykorzystać miękką ściereczkę – ostre gąbki i szczotki uszkodzą powierzchnię portfela. Po przetarciu wodą koniecznie trzeba portfel wysuszyć, najpierw wycierając go suchą szmatką, a następnie odkładając w suche, czyste miejsce o temperaturze pokojowej. Skóra bardzo źle znosi zbyt wysokie temperatury, dlatego nie wolno portfela kłaść na grzejniku albo suszyć suszarką, ponieważ spowoduje to deformację i pękanie materiału. Warto rozważyć skórzany portfel na prezent z uwagi na zalety długowieczności.

Dedykowane preparaty

Choć wodą da się wyczyścić skórzany portfel, to specjaliści odradzają ten sposób i zamiast wody polecają preparaty do pielęgnacji skóry – wybieramy środek przeznaczony do konkretnego rodzaju skóry, bo inaczej czyści się skórę licową, a inaczej nubuk czy lakierowaną skórę gadzią. Preparaty mają tak dobrany skład, że skutecznie usuwają zabrudzenia nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń, a wręcz wydłużają żywotność skóry i poprawiają jej wygląd. Środki czyszczące nakłada się na skórę czystą, miękką szmatką z mikrofibry lub irchy.

A jak wyczyścić skórzany portfel z wyjątkowo uporczywych plam? Jeśli standardowy środek czyszczący nie daje sobie rady, stosujemy mieszankę kilku kropel terpentyny z ubitym na sztywno białkiem jaja kurzego. Jasną, naturalną skórę można spróbować wyczyścić roztworem wody z sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym, jednak powinno się wcześniej przetestować mieszankę na bardzo małej powierzchni aby sprawdzić, czy nie zmieni ona za bardzo koloru portfela.

Profesjonalna renowacja

Trudne zabrudzenia nie zawsze schodzą mimo zastosowania odpowiednich preparatów czyszczących. Co wtedy? Na pewno intensywne szorowanie skóry nie zapewni pożądanych efektów i jedynie porysuje portfel, a takie szkody będą już praktycznie nie do naprawienia. Niektóre plamy można „wyczesać” z powierzchni skóry, używając do tego szczoteczki o miękkim włosiu – ruchy szczotką powinny być łagodne, bez mocnego dociskania do powierzchni. Jeśli i to nie pomoże, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie swojego portfela do profesjonalnej renowacji.

Co po czyszczeniu?

Czyszczenie to dopiero pierwszy etap. Po usunięciu brudu skórę powinno się poddać zabiegom konserwacyjnym, bo dzięki temu zwiększa się odporność na plamy, tłuszcz oraz inne uszkodzenia. Podobnie jak w przypadku detergentów, tak i przy wyborze środka konserwującego należy kierować się rodzajem skóry.