Jak dbać o tatuaż

Każdy, kto decyduje się na zrobienie sobie pierwszego tatuażu, zastanawia się, w jaki sposób o niego dbać, aby goił się dobrze i ładnie się prezentował przez długi czas. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, jak by się mogło wydawać – zwłaszcza że na rynku nieustannie pojawiają się nowe produkty do pielęgnacji dziar. Poza tym tatuatorzy zawsze udzielają niezbędnych informacji na ten temat.

Pielęgnacja tatuażu – dlaczego jest ważna?

Przestrzeganie zasad pielęgnacji tatuażu ma niebagatelne znaczenie z paru powodów. To, w jaki sposób będzie się goił świeży tatuaż, odgrywa kluczową rolę w kontekście jego późniejszego wyglądu. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do tego, aby powstały rany. Czas gojenia się dziary jest kwestią indywidualną – proces ten zdeterminowany jest różnymi czynnikami, niemniej zazwyczaj zajmuje to kilka dni. W głównej mierze zależy to jednak od właściciela tatuażu – z tego właśnie względu znajomość zasad pielęgnacji tatuażu jest szalenie istotna.

Jak dbać o świeży tatuaż?

Na świeży tatuaż trzeba w szczególności uważać, ponieważ po zabiegu skóra jest podrażniona i potrzebuje regeneracji. Po wykonaniu dziary tatuator usuwa resztki wazeliny i tuszu, a następnie dezynfekuje tattoo i zakrywa go folią. Rzecz jasna mówi klientowi, kiedy może ją zdjąć i co ma później zrobić. Świeży tatuaż należy przemyć letnią wodą, delikatnie osuszyć, najlepiej za pomocą papierowego ręcznika, oraz nałożyć specjalny preparat do pielęgnacji tatuażu. Proces gojenia dziary przyspiesza dostęp do powietrza, dlatego w miarę możliwości lepiej jej nie zakrywać ubraniami. Z drugiej strony nie powinna być wystawiana na działanie promieni słonecznych. Zalecane jest przemywanie świeżego tatuażu 2-4 razy dziennie, przy czym za każdym razem niezbędny jest żel lub krem do tatuażu. To, że tattoo goi się, jak należy, poznaje się po tym, że zaczyna swędzieć i powstają strupki. Absolutnie nie wolno ich zdrapywać, muszą odpaść same.

Folia do ochrony tatuażu – czy jest konieczna?

Nowo powstały tatuaż jest zaklejany folią. Jest to niezbędne, aby chronić tattoo przed bakteriami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Przed długi czas w salonach tatuażu stosowano wyłącznie tradycyjną folię spożywczą, ale coraz częściej zastępuje ja specjalna folia samoprzylepna, tzw. second skin (druga skóra). To ogromne udogodnienie, ponieważ folii tej nie trzeba zmieniać. Jest ona wodoodporna, a przy tym przepuszcza powietrze – skóra może w niej swobodnie oddychać. Nie ma problemu, aby z taką folią wejść pod prysznic. Zdejmuje się ją po 24-48 godzinach, zgodnie z zaleceniami tatuatora.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji tatuażu w nocy?

W przypadku nowych tatuaży nieodzowne jest zachowanie w nocy dużej ostrożności i przestrzeganie zasad higieny. Przede wszystkim po wizycie w studiu tatuażu trzeba zmienić pościel na nową, co pozwala wyeliminować ryzyko kontaktu skóry z bakteriami. Jeśli ktoś ma w domu psa lub kota, nie powinien na czas gojenia się rany spać ze swoim pupilem – zwierzak może bowiem zadrapać tatuaż, co niekiedy bywa przyczyną infekcji. Niemałe znaczenie ma umiejscowienie tattoo – jeśli np. ktoś zrobił sobie duży tatuaż na plecach, przez jakich czas będzie musiał spać na brzuchu lub na boku.

Jak dbać o tatuaż? Zasady pielęgnacji, które trzeba znać!

Decydując się na wykonanie tatuażu, należy liczyć się z możliwością zakażenia ozdobionej w ten sposób skóry. W razie np. wystąpienia silnego obrzęku, ropnego wycieku czy podwyższonej temperatury utrzymującej się  przez kilka dni, najlepiej od razu udać się do lekarza. Leczenie skóry na własną rękę nie wchodzi nawet w rachubę! Ponadto warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji tatuażu latem. Obowiązkowy jest krem z filtrem 50+ przeznaczony do tatuaży. W cieple miesiące zasada jest prosta: im mniej słońca, tym dłużej tattoo zachowa intensywność barw – pomijając już to, że promieniowanie UV jest ogólnie szkodliwe dla skóry. Posiadaczom tatuaży odradza się też wizyt w solarium. Do zagojonych dziar warto używać odpowiednich produktów o działaniu ochronnym i nawilżającym.

Polecamy w temacie: