pH skóry twarzy – co to takiego i jak utrzymać jego odpowiedni odczyn
Często w reklamach słyszymy „naturalne dla zdrowej skóry” co to znaczy i czy to czasami nie chwyt marketingowy? Nic z tych rzeczy. Fizjologiczne pH skóry twarzy to nie bujda, to w nim tkwi tajemnica dobrego i zdrowego wyglądu. Równowaga kwasowo-zasadowa jest bardzo ważna, bez tego nasza skóra narażona jest na wiele problemów: podrażnienia, wypryski lub przesuszenia czy przetłuszczenia. Na nasze pH skóry wpływ mają nie tylko kosmetyki jakich używamy, ale również nawadnianie organizmu, dieta, temperatura czy chociażby stres.
Czym jest pH skóry
Chemia to mało kochany przedmiot w szkole, ale na pewno każdy pamięta, że wartość PH służy do odróżnienia odczynów kwaśnych od zasadowych jak i do określenia ich stężenia. Nasza skóra ma lekko kwaśne pH między 4,5 a 6,0. To kwaśne środowisko to nasz płaszcz ochronny, który broni nas przed bakteriami i zanieczyszczeniami środowiska. Kiedy przychodzimy na świat ochrona naszej skóry jest słaba, bo pH wynosi 7. To dlatego dzieci bardziej narażone są na infekcje. Podczas dojrzewania nasze pH zaczyna się obniżać, prawidłowe powinno wynosić 5,5, żeby potem znów wzrosło, co sprzyja pojawieniu się objawów starzenia. Zaburzenie prawidłowego pH skóry, może prowadzić do jej przesuszenia lub nadmiernej produkcji sebum.
Jeśli nasza skóra jest błyszcząca, ma rozszerzone pory i skłonności do zaskórników oznacza to, że nasze pH jest zbyt niskie, czyli za kwaśne. Kiedy jest skłonna do podrażnień i jest przesuszona, oznacza, że ma zbyt cienką warstwę ochronną, a pH jest zdecydowanie zbyt wysokie, czyli zasadowe.
Flora bakteryjna skóry a pH
Kiedy nasze pH ulega zmianie, może to mieć dla nas różne konsekwencje.
Zasadowe pH skóry
- Ułatwia rozsiewanie bakterii i sprzyja rozwojowi patogennych szczepów
- To dogodne warunki dla rozwoju grzybów Candida albicans, i bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach potu
Kwaśne pH skóry
- Pomaga utrzymać na odpowiednim poziomie ilość mikroorganizmów
- Zwiększa ilość białek i lipidów, które mają działanie bakteriobójcze
- Ułatwia gojenie ran, złuszczenie skóry i prawidłową keratynizację
Co wpływa na pH skóry
Tak naprawdę na wygląd naszej skóry i odpowiednie pH ma wpływ wiele czynników. Pielęgnacja skóry jest kluczowa, ale nie możemy zapomnieć o odpowiedniej diecie i odpowiednim poziomie stresu, który nie jest przyjacielem ani naszej skóry ani duszy. Główną przyczyną zaburzeń pH skóry są środki, jakich używamy do jej mycia i kąpieli. Na pewno każdej z nas choć raz w życiu zdarzyło się czuć „pościąganą” skórę po wyjściu z kąpieli. To znak, że kosmetyki jakich używamy niekoniecznie są odpowiednie dla naszej skóry.
Pamiętajmy, że równowaga naszego pH to również odpowiednia dieta. Jeżeli zależy nam na pięknej cerze omijajmy szerokim łukiem napoje gazowane, białą mąkę, kawę i mięso. Zbawienne będą za to jarmuż, orzechy, ziarna i szpinak oraz cytrusy.
Jak prawidłowo dbać o skórę by uzyskać odpowiednie pH skóry twarzy
Podstawa, to odpowiednie kosmetyki do oczyszczania twarzy. Najczęstszy błąd to niewłaściwe ich dobieranie. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie myć twarzy mydłem, podniesie ono pH naszej skóry. Mydła nadmiernie przesuszają naszą skórę, a kiedy pH staje się zasadowe na naszej buzi mogą pojawić się wypryski, zaczerwienienia oraz łuszczenie. Skóra przez to, że zaczyna się bronić wydziela więcej łoju. Pamiętajmy, aby myć twarz tylko preparatami do tego przeznaczonymi. Przy cerze tłustej myjmy twarz żelem antybakteryjnym dwa razy dziennie, natomiast cera sucha wymaga użycie mleczka do demakijażu. Po umyciu najlepiej przetrzeć twarz tonikiem, po którym cera odzyska prawidłowe pH i dodatkowo ją nawilży. Teraz można użyć odpowiedniego kremu. Ten na dzień powinien mieć filtry przeciwsłoneczne natomiast na noc powinien być bogatszy w składniki odżywcze.
Ważne, żeby raz na dwa tygodnie wykonać peeling, który oczyści naszą buzią i usunie martwy naskórek. Można peeling wykonać samodzielnie lub użyć peelingu enzymatycznego, którego nie musimy wcierać w twarz. Jeżeli fluid, którego używamy zaczyna „warzyć” się na skórze, oznacza że jej odczyn jest zbyt kwaśny. Nie należy wtedy przesadzać z peelingami, ponieważ mogą podnieść kwasowość.
Skóra to bardzo ważny organ człowieka, jest istną barierą oddzielającą środowisko zewnętrze od wnętrza organizmu, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe pH.