Oczyszczacz powietrza – inwestycja czy zbędny zakup?

Zanieczyszczenia powietrza to jeden z najbardziej medialnych tematów w ostatnim czasie. Czy obecnie oczyszczacz powietrza to konieczność czy może wymysł zdolnych marketingowców? Czy warto zakupić takie urządzenie, a może to zwyczajna strata pieniędzy? O tym wszystkim można przeczytać w naszym artykule. Zachęcamy do jego lektury!

Kupić? A może nie kupić?

Smog, roztocza, alergeny, wirusy i różnorodne inne zanieczyszczenia – to niewidzialni na pierwszy rzut oka nieprzyjaciele, którzy chcą zaatakować nasze domy i organizmy. Są niebezpieczne dla każdego, a w szczególności dla dzieci, alergików i osób chorujących na choroby układu oddechowego. Oczywiście ich ataki przybierają na sile zimą i jesienią, ale latem i wiosną powietrze w naszych domach nie jest całkiem idealne. I właśnie z tego względu oczyszczacz powietrza to urządzenie potrzebne w każdym domu.

Nie ma co łudzić się, że smog to tylko wymysł i zaklinać rzeczywistość. Stanowi on istotny problem i powinniśmy chronić się przed jego działaniem. Z tego względu na rynku pojawiły się takie urządzenia, jak oczyszczacze powietrza. To najlepszy sposób wydania pieniędzy, bo jest to inwestycja w zdrowie nasze i naszej rodziny.

Filtry – koniecznie zwróć uwagę!

Oczyszczacze powietrza to urządzenia pozwalające pozbyć się zanieczyszczeń i szkodliwych substancji z przestrzeni naszych domów. Jednakże, żeby spełniały swoją funkcję muszą być wyposażane w niezbędne filtry. To właśnie one pozwalają na usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń (pyły, zapachy, zarodki pleśni czy grzyby i wirusy). Dostępne na rynku nowoczesne urządzenia mają aż cztery poziomy filtracji, a mianowicie:

  • filtr HEPA – przeznaczony do usuwania pyłów PM 10 PM 2,5 obecnych w smogu, a także wirusów, grzybów i bakterii;
  • filtr węglowy – niszczy zapachy, np. dymu papierosowego oraz inne opary;
  • lampa UV – doskonale radzi sobie z eliminacją bakterii i różnego rodzaju wirusów;
  • filtr niwelujący formaldehyd.

Ważne parametry

Kupując oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Kryteria wyboru, jakie należy uwzględnić są następujące:

  • wydajność – decyduje ona o szybkości przepływu powietrza;
  • retencja – mówiąca o tym, jaki procent zanieczyszczeń filtr może wychwycić, optymalna jej wartość mieści się w przedziale od 85 do 100%;
  • zdolność usuwania najdrobniejszych zanieczyszczeń;
  • głośność urządzenia – przykładowo zbyt głośno działające urządzenie w sypialni może utrudniać zasypianie;
  • inne funkcje – na rynku dostępne są oczyszczacze mające dodatkową funkcję nawilżania czy jonizacji powietrza.