Jak wiązać chustę do noszenia dziecka

Coraz więcej rodziców korzysta z chust do noszenia swoich pociech. Stało się to bardzo modne, ale co ważniejsze jest to bardzo wygodne. Dzieci czują się bezpiecznie wtulone w rodzica, a i rodzic może w tym czasie pozwolić sobie na jakąś czynność, ponieważ ma wolne ręce. Wiele rodziców przed zakupem takiej chusty zastanawia się, jak wiązać chustę do noszenia dziecka i czy na pewno da sobie z tym radę.

Dziecko które nosimy w chuście przyjmuje pozycje „rogalika” czy „fasolki” czyli najbardziej naturalną dla niego pozycję. W prawidłowo zawiązanej chuście, maleństwo możemy nosić już od pierwszych tygodni życia. Pamiętajmy, aby dzieci nosić skierowane brzuszkiem do naszej klatki piersiowej. Do malucha nie dotrze aż tyle bodźców zewnętrznych i jego pozycja będzie bezpieczna i poprawna. Jak zatem wiązać chusty do noszenia dziecka, aby było ono bezpieczne?

Wiązanie chusty do noszenia dziecka

Kiedy oglądamy chusty lub widzimy mamy noszące swoje pociechy zastanawiamy się, jak wiązać chustę do noszenia dziecka, żeby nie zrobić mu krzywdy. Nie bójmy się chust, dobrze zawiązana chusta zapewni maleństwu bezpieczeństwo. W prawidłowo zawiązanej chuście nie musimy podtrzymywać maleństwa ręką, a przy pochyleniu do przodu dziecko powinno zostać w pozycji mocno przytulonej do klatki piersiowej rodzica. Prawidłowa wysokość na jakiej powinno znaleźć się maleństwo, to taka w której swobodnie możesz pocałować je w czoło czyli usta na wysokości główki dziecka. Pamiętaj, że zawiązana chusta musi być wygodna, więc jeżeli czujesz, że w którymś miejscu coś cię uwiera trzeba ją rozwiązać i założyć jeszcze raz.

Przy wiązaniu chusty możemy rozróżnić dwa podstawowe węzły jakimi się posługujemy. Pierwszy to węzeł podwójny. Jest to mocny bezpieczny węzeł, który stosujemy w fazie końcowej. Drugi to węzeł przesuwny, który pozwala na przesunięcie i dopasowanie materiału, gdy dziecko jest już w chuście.

Jak wiązać chustę do noszenia dziecka – rodzaje wiązań

Rodzice, którzy zaczynają swoja przygodę z chustami mogą mieć pewne obawy i jest to całkiem normalne, bo przecież chodzi tu o najważniejszą istotę jaka przyszła na świat. Często zastanawiają się czy dziecko przy schylaniu nie wysunie się z chusty, bo przecież to kawałek materiału, który nawet nie ma zapięcia. Rodzice często zastanawiają się również, jakie wiązanie chusty wybrać, aby było odpowiednie dla ich pociechy. Oto dwa najbardziej popularne wiązania chust.

Wiązanie chusty – kieszonka – w tym wiązaniu długość chusty powinna wynosić co najmniej 4,5 metra i jest odpowiednia dla dzieci od pierwszych dni narodzin. Bardzo ważne jest, aby chusta dokładnie otuliła noworodka, aby dobrze podtrzymywała jego plecy i główkę dlatego materiał chusty powinien być odpowiednio naciągnięty. Bardzo ważne jest również odpowiednie ułożenie nóżek, powinny być podgięte pod brzuszek, aby zabezpieczyć jeszcze niedojrzałe stawy biodrowe maleństwa (nóżki nie mogą być zbyt szeroko rozstawione). Jak wiązać chustę do noszenia dziecka w kieszonkę? Jeżeli masz obawy i nie czujesz się jeszcze pewnie, poproś kogoś o pomoc i przytrzymanie maleństwa, po jakimś czasie na pewno nabierzesz wprawy.

  • Koniecznie znajdź środek chusty po to, aby wiązanie było równe i nie zabrakło Ci kawałka materiału po jednej stronie.
  • Trzymając za górną krawędź chusty owiń się nią w taki sam sposób, jakbyś chciała zawiązać pasek odwrotnie
  • Krzyżując materiał z tyłu, przełóż jego końce na ramiona tak, aby swobodnie zwisały z przodu. Przypilnuj, aby materiał się nie poskręcał.
  • Wsuń dziecko ostrożnie od góry, do kieszonki jaka utworzyła się z przodu.
  • Materiał na plecach maleństwa musi być dokładnie rozłożony tak, aby nie było żadnej fałdki
  • Dolna krawędź chusty powinna dobrze podtrzymywać pupę dziecka
  • Ostrożnie równo z każdej strony dociągaj materiał
  • Naciągnięte pasma poprowadź w dół i skrzyżuj po pupą dziecka, po czym poprowadź pasy pod nóżkami maleństwa i przełóż je do tyłu
  • Naciągnięte pasy chusty zawiąż dokładnie węzłem podwójnym.

Wiązanie chusty – kangurek – w tym wiązaniu długość chusty do noszenia dzieci powinna wynosić mniej niż 4 metry. Podobnie jak kieszonka, kangurek jest polecany do noszenia dzieci już od momentu narodzin. W tym wiązaniu również najważniejsze są dobrze potrzymane plecy i główka dziecka jak i rozstawienie nóżek. Jak wiązać chustę do noszenia dziecka w kangurka? Jeżeli masz obawy i nie czujesz się jeszcze pewnie, poproś kogoś o pomoc, po jakimś czasie na pewno nabierzesz wprawy.

  • Koniecznie znajdź środek chusty po to, aby wiązanie było równe i nie zabrakło Ci kawałka materiału po jednej stronie
  • Usiądź i przerzuć końce chusty na ramiona tak, aby z przodu luźno pozostał środek na wysokości Twojego brzucha
  • Połóż dziecko na swojej klatce piersiowej (pamiętaj, jeżeli to konieczne poproś o pomoc przy przytrzymaniu maleństwa)
  • Naciągnij i ułóż dobrze materiał na pleckach dziecka tak, aby górna krawędź sięgała powyżej uszu, dolna krawędź chusty zwiń pod pupą maleństwa.
  • Przerzuć materiał przez ramiona ostrożnie zwijając tak, aby krawędź wewnętrzną poprowadzić po ramieniu (zrobić tak zwany rękawek-wkładamy dłoń pod chustę na wysokości barku dziecka i chwytamy górną krawędź chusty od wewnątrz wywijając na ramieniu ) a krawędź zewnętrzną rozłóż przy szyi. To samo zrób na drugim ramieniu.
  • Dwa końce zwisające na ramiona skrzyżuj na plecach i przełóż do przodu
  • Dobrze naciągnij i zawiąż pod pupą dziecka na podwójny węzeł.

Tak naprawdę sposobów wiązania chust do noszenia dzieci jest wiele i od Ciebie będzie zależeć, którą metodę wybierzesz, która wyda Ci się odpowiednia dla Twojej pociechy i która najbardziej wygodna.