Jak dobrać okulary do twarzy

Osoby mające wadę wzroku poniekąd zmuszone są do noszenia okularów i zazwyczaj nie widzą pozytywnych stron takiej sytuacji. A przecież okulary do twarzy mogą stanowić niebywały atut i ważny element wizerunku. Nie muszą być one kompleksem, a mogą dodać atrakcyjności osobie je noszącej. Sukces tkwi w ich prawidłowym dopasowaniu. Jak zatem dobrać okulary? Na co zwrócić uwagę? O tym wszystkim możecie przeczytać w naszym krótkim i treściwym poradniku. Zachęcamy do jego lektury, bo naprawdę warto!

Okulary do twarzy a jej kształt

Przy wyborze okularów koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kształt twarzy. Jak tego dokonać? Są dwie możliwości: albo samodzielne wykonanie tej czynności, albo porada u specjalisty. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszy sposób to niezbędne będzie lusterko, a także szminka. Co zrobić? Wystarczy stanąć przed lusterkiem, a następnie odrysować kontury twarzy. Proste, nieprawdaż? Taki szkic pomoże nam w ocenie, jakiej twarzy jesteśmy posiadaczami. Do dzieła!

Jakie typy budowy twarzy wyróżniamy? Otóż istnieje ich kilka rodzajów:

  • kwadratowa (wyraźne, kanciaste rysy);
  • podłużna (dłuższa niż szersza, wysokie czoło, prawie identyczna szerokość na każdym jej poziomie);
  • trójkątna (długa, pociągła, szerokie czoło);
  • okrągła (prawie tak samo długa i szeroka, pełne policzki, zaokrąglony podbródek);
  • owalna (dłuższa niż szersza o około 1/3).

Jednakże pomimo posiadania wiedzy, jaki typ budowy twarzy mamy, dobrze jest również skorzystać z porady specjalisty w salonie optycznym. Bez wątpienia profesjonalista udzieli nam wielu cennych wskazówek i pozwoli dokonać optymalnego wyboru.

Do twarzy okrągłej

Przede wszystkim okulary do twarzy okrągłej muszą ją nieco wydłużyć i wyszczuplić. Z tego względu najlepsze modele to klasyczne prostokątne, kwadratowe oraz mające ostre kąty czy cienki mostek. Świetnie sprawdzą się także okulary zwężane ku dołowi. Dla osób o takim typie urody stanowczo odradzamy wersje z okrągłymi oprawkami.

Podobne: Jakie nakrycie głowy do twarzy okrągłej

Do twarzy owalnej

Taką budowę twarzy, ze względu na idealne proporcje, chciałaby mieć niemalże każda osoba, a w szczególności kobieta. Posiadacze takiej twarzy doskonale wyglądają w dowolnym modelu okularów. Trzeba pamiętać, tylko aby oprawki były szersze od twarzy.

Do twarzy trójkątnej

Posiadacze twarzy trójkątnej powinni postawić na odwrócenie uwagi od jej części górnej. Najlepiej sprawdzą się modele mające owalne lub okrągłe oprawki. Fajnie będą wyglądać także okulary bez oprawek. Koniecznie powinny być jasne.

Do twarzy kwadratowej

Osoby o taki typie urody powinny postawić na złagodzenie kanciastych rys. Do tego zadania doskonale nadają się okulary z zaokrąglonymi oprawkami. Fajnie wyglądają także modele mające ciemniejszą górną oprawę, a dół jaśniejszy. Można także zainwestować w oprawki z wyrazistymi wzorami.

Do twarzy podłużnej

Osoby mające podłużną twarz powinny dążyć do zrównoważenia jej proporcji. Z tego względu idealnie będą wyglądać w owalnych bądź okrągłych okularach.

Polecamy: