Co jest dopuszczalne jako bagaż podręczny?
Jak przygotować się do podróży samolotem by uniknąć niepotrzebnych niespodzianek na lotnisku? Przede wszystkim mądrze i świadomie się spakować. Wiele osób podróżuje jedynie z bagażem podręcznym. Jeżeli pobyt pozwala nam tylko na taki bagaż, jest to rozwiązaniem, które zaoszczędzi nam nie tylko pieniędzy, ale również czasu. Po przylocie na lotnisko nie musimy zdawać dużego bagażu, tym samym po lądowaniu nie musimy na niego czekać. Co jest dopuszczalne jako bagaż podręczny i jak go spakować? Trzymając się kilku zasad unikniemy stresu i ewentualnych problemów podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.
Bagaż podręczny to po prostu niewielki plecak lub torba o odpowiednich rozmiarach, w których przechowujemy niezbędne rzeczy. Różni się od bagażu rejestrowanego wymiarami i dopuszczalną wagą. Bagaż podręczny jest zdecydowanie mniejszy i lżejszy i powinien bez problemu zmieścić się na półce w samolocie lub pod fotelem. Nie znaczy to jednak, że na pokład samolotu możemy wnieść wszystko co nam się podoba, twierdząc, że w środku znajdują się przedmioty, bez których nie możemy żyć. To linia lotnicza decyduje, jakiej wagi i jakich rozmiarów powinien być bagaż podręczny i to ona dyktuje wszelkie ograniczenia związane z bagażem.
Jak zmaksymalizować przestrzeń w bagażu podręcznym, aby zmieścić więcej rzeczy — nasz najlepszy przewodnik po pakowaniu podróży
Pakowanie bagażu podręcznego może przysporzyć o niezły ból głowy. Linie lotnicze zazwyczaj mają swój własny regulamin, którego musimy rygorystycznie przestrzegać. Dlatego też prawidłowe spakowanie walizki to klucz do sukcesu i naszego spokoju. Jak zatem zmaksymalizować przestrzeń w bagażu podręcznym, aby zmieścić więcej rzeczy? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a wszystko pójdzie gładko.
- na spodzie bagażu umieszczamy grubszą odzież, ręcznik i rzeczy, które nie będą nam potrzebne podczas lotu(np. buty). Metoda rolowania odzieży i układania jej ciasno przy sobie pozwala na umieszczenie w bagażu znacznie więcej rzeczy,
- na wierzchu bagażu kładziemy rzeczy, których pogniecenia nie chcemy, a także sprzęt elektroniczny np. laptop czy aparat fotograficzny (będzie nam prościej wyjąć go podczas odprawy i pokazać strażnikowi). Laptop możemy nakryć bluzą, zabezpieczy ona sprzęt i może się przydać podczas lotu, gdy zrobi się chłodniej,
- leki i kosmetyki warto zapakować w przeźroczyste torebki,
- do kieszeni z przodu walizki można włożyć przedmioty, które będą nam potrzebne w pierwszej kolejności np. karta pokładowa czy książka, którą zamierzamy czytać podczas lotu,
- wykorzystujemy każdą przestrzeń bagażu, np. do środka butów można włożyć zrolowane skarpety, torebeczki z biżuterią, a szczotkę można owinąć w koszulkę.
A co z torebką damską? Czy oprócz bagażu podręcznego możemy zabrać ją ze sobą na pokład samolotu? Zazwyczaj torebka damska traktowana jest sama w sobie jako bagaż podręczny. Dlatego jeżeli chcemy oprócz bagażu podręcznego wnieść jeszcze torebkę, trzeba wykupić dodatkową płatną usługę. Warto jednak zostawić troszkę miejsca w bagażu, aby na czas lotu schować do niego torebkę (pod warunkiem, że jest ona niewielkich rozmiarów i nie zajmie części potrzebnego miejsca).
Więcej w temacie: Czy damska torebka to bagaż podręczny?
Czy są jakieś przedmioty, których nie mogę zabrać ze sobą w bagażu podręcznym?
Ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego sprawiają, że musimy pakować go z głową i przygotowanym planem. Jako, że obowiązują limity nie tylko co do objętości, ale i ilości określonych rzeczy, warto dobrze zapoznać się z regulaminem konkretnej linii lotniczej. Zacznijmy od tego co można mieć w bagażu podręcznym.
- napoje alkoholowe (do 100 ml),
- kosmetyki (100 ml) umieszczone w przezroczystej folii o pojemności 1 l,
- żywność,
- ubrania,
- sprzęt medyczny (np. ciśnieniomierz),
- leki i napoje (do 100 ml).
- produkty kupione w strefie bezcłowej – wyłączone są z wszelkich limitów.
A czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Oto przedmioty zabronione:
- broń,
- ostre narzędzia,
- środki chemiczne i toksyczne
- sprzęt sportowy
- substancje łatwopalne (farby w aerozolu, pojemniki z gazem, petardy)
- żyletki do golenia,
- śrubokręty,
- nożyczki,
- wiertarki,
- zapałki i paliwo do zapalniczek.
Pakowanie do bagażu podręcznego alkoholu powyżej 70% również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie będzie pozwolenia na jego wniesienie na pokład samolotu. Wyjątek stanowią napoje procentowe, które zostały kupione w strefie bezcłowej.
Jakie są wymagania dotyczące przewozu moich rzeczy osobistych/bagażu?
Linie lotnicze pozwalają na wniesienie na pokład pojedynczego, niewielkiego bagażu podręcznego – walizki, plecaka lub torebki. Dopuszczalne wymiary takiego bagażu wynoszą około 50 × 40 × 20 cm, a waga to 8–10 kg. Jeżeli decydujemy się na walizkę musimy pamiętać, że do wymiaru całkowitego wliczają się również kółka i uchwyty. Warto również pamiętać, iż każdy nadbagaż jest dodatkowo płatny. Niestety nie ma wyjątku od tej zasady, nawet dla najmłodszych pasażerów – niemowląt. Wymagania dotyczące przewozu rzeczy osobistych dotyczą również dzieci. Akcesoria, kosmetyki czy żywność dla maluszków, musi pomieścić bagaż podręczny.
Kiedy już wiem, co jest dopuszczalne jako bagaż podręczy i wiem jak go spakować, żeby uniknąć stresujących sytuacji, nasza podróż na pewno upłynie spokojnie. Pomimo tych informacji, warto jeszcze przed wylotem dokładnie przeanalizować, jakie są wymagania danego przewoźnika co do wielkości i wagi bagażu. Zasady przewożenia bagażu mogą różnić się w zależności od linii lotniczej. Bagaż podręczny jest zazwyczaj w cenie biletu, należy jednak przestrzegać wytycznych, co do jego wielkości i wagi.