Skarpetki bawełniane czy bambusowe?

Skład skarpet jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i komfortu użytkowania. Wiemy doskonale, że materiał z jakiego powstają skarpetki musi przepuszczać powietrze, by nasza skóra mogła swobodnie oddychać. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami i chcemy dokładnie wiedzieć co kupujemy stąd pojawiło się pytanie czy skarpetki bawełniane czy bambusowe.

Bawełnę znamy i lubimy już od bardzo dawna. Wiemy, że jest to materiał najbardziej przyjazny naszemu ciału, a co z bambusem, który zyskuje coraz więcej zwolenników? Czy skarpetki bambusowe będą tak samo dobre jak skarpetki bawełniane?

Planujesz prezenty na święta dla chłopaka.

Skarpetki bambusowe właściwości

Wyroby bambusowe w ostatnich latach zyskały na popularności. Jest to bardzo miękki i delikatny materiał, który nie ma żadnych właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne jak niektórzy głosili, ale skutecznie pochłania wilgoć dzięki właściwościom higroskopijnym. Przez skuteczne pochłanianie wilgoci bakterie i grzyby nie mają szansy się rozwijać stąd pewnie przeświadczenie o jego właściwościach bakteriobójczych. Skarpetki bambusowe mogą zatem pomóc w walce z brzydkim zapachem, za który odpowiedzialne są właśnie bakterie. Dzięki temu wiskoza bambusowa idealnie nadaje się do produkcji skarpetek czy wkładek do butów.

Skarpetki bawełniane czy bambusowe?

Podobnie jak bawełna, bambus doskonale przepuszcza powietrze, więc w obu przypadkach możemy mówić o materiale, który jest komfortowy dla naszych stóp. Ciężko zatem wybrać pomiędzy tymi dwoma materiałami, które tak naprawdę sprawdzają się w 100%. Produkcja włókien bambusowych czy nitek bawełny nie jest obojętna dla środowiska. W tym jednak przypadku bambus delikatnie przeważa nad bawełną, ponieważ nie wymaga ani grama nawozów sztucznych i rośnie „jak na drożdżach”. Jak jest z bawełną ? O nią trzeba dbać bardziej i wymaga dużo więcej nawozów sztucznych oraz różnych pestycydów, z czego część o wysokiej szkodliwości dla środowiska naturalnego.

Nie ulega jednak wątpliwości, że te dwie rośliny są naturalnym surowcem, który łatwo ulega biodegradacji. Kupując skarpetki bawełniane czy bambusowe należy jednak wczytywać się w etykiety, na których znajdziemy dokładny skład, żeby nie okazało się, że kupione przez nas skarpetki bawełnę czy bambus mają tylko na obrazku.