Leżaczek dla niemowlaka – jaki wybrać?

Jednymi z ciekawszych i coraz bardziej popularnych gadżetów dla małych dzieci są leżaczki. Pełnią one rozmaite funkcje a ich zalety docenia coraz więcej rodziców. Na rynku dostępnych jest wiele modeli leżaczków dla dzieci, dlatego przed zakupem idealnego, warto wiedzieć czym charakteryzuje się każdy model oraz jaki wybrać aby spełniał wszystkie potrzeby zarówno dziecka jak i jego rodziców.

Kiedy warto kupić leżaczek dla dziecka?

Decydując się na zakup leżaczka dla niemowlaka warto wiedzieć od którego miesiąca można go używać, tak aby nie zaszkodzić maluchowi. Większość leżaczków wymusza na dziecku pozycję półleżącą, która jak większości mogłoby się wydawać jest pozycją bardzo wygodą.

leżaczek dla dziecka

Warto mieć jednak świadomość, że w przypadku ustawienia siedziska pod określonym kątem (jak ma to miejsce w większości leżaków dla dzieci) bezpieczeństwo oraz komfort korzystania ustalone zostały po ukończeniu przez dziecko 3 miesiąca życia.

Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku leżaczków które posiadają dodatkową funkcję rozłożenia na płasko. Dzięki takiej opcji leżaczek można swobodnie zmienić w łóżeczko lub w kołyskę i w takim przypadku gadżet ten może być swobodnie używany także przez niemowlaka. Takie funkcje posiadają leżaczki TinyLove, które można ustawić w pozycję do leżenia a także pozycję spoczynkową z ruchem kołysania.

Leżaczek dla niemowlaka – najpopularniejsze rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele modeli leżaków dla najmłodszych dzieci wśród których można wyróżnić typowe leżaczki, leżaczki elektryczne oraz leżaczki wielofunkcyjne.

Pierwsze z nich to tak naprawdę najprostsze modele leżaczków dla niemowlaka których najważniejszą i podstawową funkcją jest możliwość odłożenia w bezpieczne miejsce dziecka. Nie posiadają one dodatkowych funkcji (takich jak możliwość zamiany np. w łóżeczko).

Cechuje je przede wszystkim prostota oraz niska cena. Leżaczki elektryczne posiadają dodatkową funkcję automatycznego bujania. Dzięki możliwości włączenia automatycznego trybu kołysania, rodzice mogą swobodnie odłożyć dziecko, które jednocześnie uspokaja się i łatwiej zasypia.

Ciekawą opcją leżaczków dla niemowlaka są leżaczki wielofunkcyjne. Ten rodzaj leżaczków cenione są przede wszystkim z uwagi na swoją funkcjonalność. Urządzenia te to często leżaczki-bujaczki które można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce oraz w łatwy i szybki sposób zamienić w gondolę. Bujaczki wyposażone dodatkowo w zabawki zajmuje dziecko oraz pomaga mu się rozwijać.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup leżaczka dla niemowlaka?

Zakup odpowiedniego leżaczka dla niemowlaka niesie szereg korzyści zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Bezpieczne miejsce w którym może przebywać dziecko umożliwia rodzicom na wykonywanie codziennych obowiązków. Wyposażenie leżaczka w zabawki a także podjęcie decyzji o zakupie leżaczka wielofunkcyjnego pozwala doskonale i efektywnie zająć dziecko.

Leżaczki-bujaczki z funkcją bujania pomagają podczas usypiania niemowlaka. Leżaczek dla niemowlaka ustawiony pod odpowiednim kątem dodatkowo może pomóc w pozbyciu się takich dolegliwości jak refluks żołądkowy. Natomiast w przypadku starszych dzieci leżaczek będzie sprawdzał się idealnie jako krzesełko do karmienia.

Jaki leżaczek dla niemowlaka wybrać?

Podczas poszukiwania idealnego leżaczka dla niemowlaka warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Jedną z nich jest kwestia bezpieczeństwa. Leżaczek powinien być przede wszystkim bezpieczny, czyli taki, który zapewni zachowanie stabilnej pozycji oraz uchroni dziecko przed wypadnięciem.

Dobrze też jeśli posiada odpowiednie (najlepiej pięciopunktowe) pasy bezpieczeństwa. Należy wybierać tylko te leżaczki, które posiadają wszystkie niezbędne atesty.

Leżaczek powinien być także idealnie dobrany pod kątem wagi dziecka. Warto także zwrócić uwagę na możliwość zdjęcia pokrowca, który następnie można wyprać w pralce. Dobrze jeśli leżaczek posiada także możliwość zablokowania płóz oraz regulowane ramię, które zapewnia łatwy dostęp do dziecka.

Dodatkowe funkcje w leżaczku – na co warto się zdecydować?

Coraz bardziej popularne leżaczki dla niemowlaka to leżaczki wielofunkcyjne. Odznaczają się one co prawda wyższą ceną niż standardowe leżaczki ale mogą posłużyć zarówno za leżaczek, bujawkę czy krzesełko do karmienia. Dzięki temu nie ma konieczności kupowania każdego przedmiotu osobno, bowiem leżaczek w takim przypadku pełni funkcje każdego z nich

Decydując się na leżaczek wielofunkcyjny warto wybrać taki, który posiada kilka trybów bujania oraz przynajmniej kilka rodzajów melodyjek.

Warto aby w skład zestawu wchodził ponadto pałąk z zabawkami, które wspierają rozwój dziecka od pierwszych miesięcy jego życia. Ciekawym rozwiązaniem jest także wyposażenie leżaczka w karuzelę oraz funkcję wibracji, która uspokaja i usypia dziecko.