Dylematy młodych rodziców – butelka do karmienia

Karmienie piersią dziecka jest wskazane i zalecane przez specjalistów. Mleko mamy zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze i absolutnie najlepsze dla maluszka, co najmniej do 6 miesiąca życia, jest naturalny pokarm i naturalny sposób karmienia piersią. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca kontynuowanie karmienia piersią w ramach diety małego dziecka nawet dłużej niż dwa lata. Mleko matki chroni przed infekcjami i późniejszymi problemami zdrowotnymi.

W sytuacji, kiedy z różnych przyczyn, mama decyduje się na odciąganie pokarmu do butelki, warto skorzystać z dobrych wskazówek  i najlepszych akcesoriów, które zapewnią ochronę najważniejszych wartości odżywczych jej mleka.

Kiedy odciągać pokarm do butelki?

Są sytuacje wyższej konieczności, które skłaniają mamy do odciągania pokarmu. Robią to przy zbyt małej ilości mleka, by pobudzić laktację, albo w sytuacji odwrotnej – kiedy przy wzmożonej laktacji grozi kobiecie niedrożność kanalików mlekowych i zapalenie piersi.

W przykrych sytuacjach choroby i pozostania w szpitalu dziecka czy czasowej nieobecności mamy w domu, maluszka może nakarmić tata lub opiekunka.

Jeśli kobieta ma powody, które zmuszają ją  do odciągania pokarmu do butelki, koniecznie trzeba przestrzegać zasad przechowywania mleka w odpowiednich warunkach, zadbania o właściwy sposób podgrzewania i transportowania pokarmu.

Jakie zasady stosować przy odciąganiu pokarmu?

Koniecznie powinniśmy zadbać o przestrzeganie zasad higieny i codzienną toaletę piersi. Sprzęt i akcesoria do odciągania pokarmu powinny być  idealnie czyste, a u wcześniaków  używamy sprzętu jednorazowego. Tuż przed odciąganiem mleka należy dokładnie umyć ręce. Ważne jest również miejsce – wygodne, czyste i spokojne.

Zadbajmy również o odprężenie i relaks. Odpowiednia pozycja to taka, która nie obciąża pleców i ramion. Przed odciąganiem mleka dobrze jest ogrzać piersi  i pamiętajmy, że stres może blokować wypływanie pokarmu.

Jak przechowywać i podgrzewać odciągnięty pokarm?

Mleko przechowujemy w idealnie czystych jednorazowych lub w umytych i  wyparzonych naczyniach z plastiku lub szkła, przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Pamiętajmy o małych porcjach, nie wolno mieszać mleka z różnych tur jego odciągania, ani ponownie go zamrażać.

Nie wykorzystujemy ponownie raz podgrzanego i niezjedzonego przez dziecko pokarmu. Należy zapoznać się szczegółowo z zasadami przechowywania takiego mleka w lodówce i jego transportowania.

Po wyjęciu pokarmu z lodówki , przed podaniem, trzeba go podgrzać w ciepłej wodzie do temperatury i w temperaturze około 37 stopni Celsjusza.

Negatywnie na skład mleka wpłynie szybkie podgrzewanie go we wrzątku, dobrze jest rozmrażać mleko pozostawiając je w lodówce na 24 godziny w temperaturze ok. 4°C. Nie używamy do podgrzania mleka: mikrofalówki, kuchenki elektrycznej, kuchenki  gazowej.

Jaką butelkę wybrać do karmienia?

Wśród produktów z wyższej półki marka Nanobébé poleca unikalny, geometryczny kształt butelek wraz z zestawem wszystkich potrzebnych akcesoriów. Butelka chroni mleko, by mogło zachować swoje pierwotne wartości odżywcze. Jest mała, poręczna, pozwala układać kilka butelek – jedną na drugiej.

Poczynając od odciągania mleka, poprzez przechowywanie, podgrzewanie aż do karmienia – jej używanie w pakiecie z praktycznymi w użyciu akcesoriami pomaga opiekunom w przestrzeganiu najwyższych standardów zdrowia.

Jak karmić dziecko butelką?

Jak karmić butelką? Pamiętajmy o właściwym ułożeniu dziecka. Układamy je poziomo, w taki sposób, by tułów i główka tworzyły linię prostą. Taka pozycja umożliwia mu lepsze oddychanie i przełykanie pokarmu. Nie podajemy butelki, gdy dziecko leży zupełnie płasko, bo może się wtedy zaksztusić.

Warto pamiętać o tych samych zasadach, co przy podawaniu piersi. Delikatnie dotykamy smoczkiem buzi dziecka, by wyzwolić odruch ssania.

Smoczek lekko pod kątem skierowany jest do góry, powinien dotknąć połączenia podniebienia twardego z miękkim, by wyzwolić odruch ssania. Dajemy chwilkę na wyzwolenie tego odruchu i dopiero przechylamy bardziej butelkę tak, by zaczęło z niej lecieć mleko.     

Źródło: nanobebe